Dnes je 5. 5. 2021, svátek má Klaudie, Květnové povstání českého lidu (1945), zítra Radoslav

ČARODĚJNICE – PÁLENÍ ČARODĚJNIC 5. třída

Datum: 30. 4. 2021

Čarodějnictví neboli čarodějství je označení pro nadpřirozené působení známé v mnoha světových kulturách. Ve většině kultur je spojováno především s ženami a také s působením zla pomocí magie. Podoba pálení čarodějnic na počátku 21. století si zachová řadu rysů pocházejících z minulosti, zároveň však došlo k řadě změn. Odlišná je především funkce, původní sociální, ochranný a náboženský význam byl nahrazen funkcí zábavnou a společenskou. Pálení čarodějnic probíhá jak v rámci rodiny, sousedů či přátel, tak jako organizovaná akce. Především městské a organizované akce někdy mívají charakter jakéhosi „čarodějnického karnevalu“.

Poslední den 30. dubna pálíme čarodějnice. Jde o takzvanou filipojakubskou noc a o lidový zvyk, který je spojený s pálením ohňů a vírou v čarodějnice. V podstatě je to pohanský rituál, kterým se slavil příchod jara a odchod zimy.

Žáci 5. třídy si malování a tvoření čarodějnic užili a jejich výtvory jsou originální.

webdesign: Synetix
©2021 ZŠ Dyjákovice