Cesta mobilního telefonu kolem světa

Datum: 11. 5. 2023

Průměrná doba používání mobilního telefonu je u nás asi 18 měsíců. Jeho vývoj a výroba trvá půl roku až rok. Cesta k funkčnímu mobilnímu telefonu je dlouhá a je spojena s velkou spotřebou energie (těžba surovin, výroba, doprava). Suroviny musí být po těžbě zpracovány. Jednotlivé díly se vyrábějí nebo montují v různých zemích světa. Než se mobilní telefon dostane k zákazníkovi, urazí tisíce kilometrů dlouhou cestu.

Deváťáci se po této cestě vydali v rámci Recyklohraní. Vše začalo krátkým videem s názvem „Dopad mobilních telefonů na životní prostředí“. Následovala diskuse o používání mobilních telefonů, které patří mezi nejčastěji obměňované elektrozařízení. Připomněli jsme si jejich složení a důvody správné likvidace. Nejbližším sběrným místem zůstává naše škola.

Jsme rádi, že se žáci do sběru starších mobilních telefonů aktivně zapojují.

V dnešním úkolu žáci vyplňovali pracovní list, ve kterém pomocí mapy sledovali cestu vytěžených surovin, polotovarů a hotových mobilních telefonů. V další části sestavovali pracovní kroky při výrobě mobilního telefonu.

Na závěr pracovali žáci ve dvojicích. Pomocí notebooku doplňovali mapu se surovinami, které mobilní telefon obsahuje