Jak naše chování ovlivňuje změnu klimatu

Datum: 2. 5. 2023

Jak žít bez odpadů – bylo téma pro žáky 9. třídy. Na úvod jsme si pustili krátké video s názvem Ochrana klimatu a zero waste životní styl.

Seznámili jsme se s pojmem zero waste, což v překladu znamená „žádný odpad“ a vysvětlili jsme si pravidla 6R.

S žáky jsme na dané téma diskutovali a hledali jsme cesty, které vedou ke zmenšování tvorby odpadu.

V další části jsme se seznámili s uhlíkovou a ekologickou stopou. Jedná se o stopy, které zanecháváme jako své otisky na životním prostředí.

Uhlíková stopa určuje množství oxidu uhličitého a skleníkových plynů, které se uvolňují do vzduchu kvůli naší energetické spotřebě – oblečení, jídlo, doprava,…..

Žáci si zkusili doplnit jídelníček s nízkou uhlíkovou stopou a na internetu si i vypočítali svoji uhlíkovou stopu. Poté jsme uváděli příklady jak svým chováním uhlíkovou stopu snížit a tím přispívat životnímu prostředí.

Ekologická stopa nám říká, kolik si bereme z přírody. Kolik přírody máme a kolik jí ve skutečnosti využíváme. Žáci pracovali s internetovým odkazem Hra o Zemi, ve kterém si zkusili vypočítat svoji ekologickou stopu. V další části sestavili plakát, kde pojem ekologická stopa vysvětlovali, uváděli oblasti a příklady, které vedou k jejímu snižování.