Projektový den - Recyklohraní, upcyklace a sebeobrana

Datum: 25. 6. 2023

V pátek 16. 6. 2023 žáky nečekal běžný učební rozvrh, vyučující si pro ně totiž připravili aktivity s tématy recyklace a sebeobrany.

Každá třída si tak postupně prošla přednáškou o sebeobraně, přednáškou připravenou organizací Recyklohraní a projektovými hodinami s tématem recyklace, které si pro žáky připravili naši vyučující.

Recyklace hrou
V rámci výjezdních lektorských programů Recyklohraní proběhl v prostorách naší školy program Recyklace hrou. Žáci se dozvěděli o negativních vlivech netříděného odpadu na životní prostředí. Zopakovali si význam barevných kontejnerů na tříděný odpad a vyzkoušeli si správně roztřídit odpad. V praktické části si rozebrali model tužkové baterie, automatické pračky a počítače. Program byl doplněn i krátkými filmy. Žáci si v závěru lekce uvědomili, že recyklovat má opravdu smysl.

Sebeobrana
Instruktoři Eliška a Petr představili dětem systém Kids Krav Maga a reálnou sebeobranu. Žáci byli seznámeni s tím, co to vlastně sebeobrana je a kdy ji mohou použít. Dozvěděli se, jak se zachovat v nebezpečných situacích. Po praktické ukázce si mohli získané informace vyzkoušet na modelových situacích. Žáci se s chutí pustili do nácviku obranných technik.

Upcyklace  plastů a papíru – praktické výrobky
Během projektových hodin si děti vyzkoušely nejrůznější kvízy, řešily praktické úlohy či vytvářely užitečné předměty z odpadového materiálu. Šesťáci si z plastových lahví vyrobili sedací bobek, osmáci vytvořili z papíru barevnou nástěnku a deváťáci si vyzkoušeli profesi módního návrháře.

Zajímavé byly zejména plně funkční hudební nástroje, které formou upcyklace vytvářel s dětmi pan učitel Vysočan. Žáci měli možnost vyrobit si z papírového tubusu, rýže, králičího pletiva, elektrické trubky, špalíčku a papírových roliček dešťové hole, píšťalky a chrastítka.

Počítačová učebna
V další hodině využili žáci počítačovou učebnu, kde zhlédli 360 stupňové video "Na vlastní kůži popelářem s Vávrou": https://360tridicka-hradilek.samosebou.cz/video.html. Vyzkoušeli si Kahoot a Quizlet na třídění odpadu, recyklaci a ochranu životního prostředí.

Všichni jsme si den pěkně užili, zažili jsme spoustu legrace a naučili se i mnoho nového.