Příprava občanů k obraně státu (POKOS)

Datum: 10. 9. 2023

Ve středu 6. 9. 2023 do naší školy přijeli zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany společně s vojáky z Velitelství výcviku - Vojenské akademie Vyškov a příslušníky Krajského vojenského velitelství Brno.

Celé dopoledne patřilo projektu Ministerstva obrany na podporu vzdělávání Příprava občanů k obraně státu (POKOS).

Do projektu se zapojili všichni žáci. V teoretické části získali informace o obraně státu, o funkci ozbrojených sil a o významu zahraničních misí.

V praktické části byly pro žáky připraveny různé názorné ukázky. Aktivity probíhaly na školní zahradě, na školním hřišti a v areálu školy.

Ve  zdravovědě se žáci blíže seznámili s funkcemi  zdravotnického simulátoru CAESAR, který je ovládán pomocí tabletu. Figurína ve velikosti dospělého člověka mluvila, krvácela, dýchala,… Ve druhé části zdravovědy si žáci vyzkoušeli vestu pro nácvik Heimlichova hmatu, mezilopatkového úderu a masáže srdce na novém defibrilátoru, který podával i hlasové a vizuální pokyny.

Následovaly základy sebeobrany, překážková dráha a  ochrana člověka za mimořádných situací.  Žáci si vyzkoušeli  protichemické obleky  a ochrannou masku.

Největší zájem byl samozřejmě o vojenskou techniku a zbraně. Žáci si nejen prohlédli, ale i prolezli  lehké obrněné vozidlo IVECO , kolové obrněné vozidlo DINGO a vojenskou sanitu.

K prohlídce techniky se přidali děti z místní školky.

Během akce žáci za plnění aktivit získali drobné odměny a dárky,  za které moc děkujeme.

Žákům i učitelům se akce velmi líbila. K příjemné atmosféře přispělo i krásné slunečné počasí.

Děkujeme všem zástupcům projektu POKOS za provedení této velmi zajímavé akce v prostorách naší školy. Děkujeme za srozumitelné a profesionální podání informací k jednotlivým oblastem.

Již nyní se těšíme na další spolupráci s vámi.