Po stopách Plýtváka šatního - 8. a 9. třída – Recyklohraní

Datum: 14. 10. 2023

Žáci 8. a 9. třídy se s chutí pustili do plnění prvního osvětového úkolu s názvem Po stopách Plýtváka šatního. Hlavním tématem bylo nadměrné nakupování oblečení a obuvi a jejich negativní vliv na životní prostředí.

S žáky jsme diskutovali o tom, co si oblékají, jak často a kde nejčastěji nakupují  oblečení, podle čeho si oblečení vybírají,…. Otázek bylo hodně. Hledali jsme i odpovědi na otázku, co vše můžeme udělat s oblečením, které už vyšlo z módy, nebo se mi nelíbí, ale je stále v dobrém stavu. Připomněli jsme  si i možnost odložení oblečení do kontejnerů v obci.  Nechybělo povídání i o státech, ve kterých se oblečení a obuv vyrábí a potom dováží do našich obchodů.  Prohlíželi jsme si lístky na oblečení a zjišťovali, z čeho je vlastně vyrobeno.  Na závěr diskutování jsme hledali cesty k tomu, jak i my můžeme přispět ke snižování negativních dopadů textilního průmyslu  na životní prostředí.

Ve druhé části jsme si pustili krátké video a potom vyplňovali pracovní list. Při plnění jsme využívali i výpočetní techniku. Žáci sestavovali cestu oblečení od úplných začátků – pěstování bavlny - až na jeho konec. Text potom barevně propojili s mapou.

Následovala kreativní část, ve které jsme ze starých triček vyráběli hračky pro své domácí mazlíčky – psy a kočky. Jako vždy praktický úkol sklidil u žáků velký úspěch a každý z nich se snažil o co nejhezčí výrobek.

Své hračky si potom odnesli žáci domů. Někteří i poslali foto hračky se svým zvířecím kamarádem.