Obří nafukovací popisovatelný globus v praxi

Datum: 15. 10. 2023

Do školy jsme zakoupili novou didaktickou pomůcku – velký nafukovací globus s neoznačenými světadíly. Na tento globus je možné dopisovat fixem názvy světadílů, řek, oceánů, obchodních cest  a domalovávat obrázky.  Žáci si tak procvičí zeměpisné pojmy a orientaci na mapě hravou formou.

Informatiku v 5. a 6. ročníku jsme propojili s historií a zeměpisem. Dějepis v 7. třídě potom se zeměpisnou orientací.

Žáci 5. a 6. třídy se v informatice vydali po stopách Kryštofa Kolumba, který v srpnu 1492 vyplul ze španělského přístavu na cestu do Indie.

Na úvod hodiny  žáci shlédli krátké video s názvem „Mořeplavec, který objevil Ameriku“. Na nafukovací globus postupně zakreslovali  zeměpisné pojmy a  dokreslovali lodičky.

Páťáci v pracovním listu hledali zašifrovaný obrázek lodě a tu potom ještě  kreslili  v programu malování na počítači.

Šesťáci v pracovním listu luštili zašifrovanou zprávu – jaký poklad veze loď. Obrázky lodí potom na počítači malovali v programu malování.

Sedmáci v hodině dějepisu cestovali vikingskými loděmi zvanými drakary k břehům Severní Ameriky.  Opět si na slepém globusu opakovali a zapisovali zeměpisné pojmy, které s touto cestou souvisí.

Žákům se práce s novou názornou pomůckou moc líbila.