Recyklohraní 1. pololetí 2023/24 – vyhodnocení

Datum: 6. 2. 2024

Na začátku školního roku jsme si stanovili celoroční cíl zaměřený na třídění a recyklaci. V rámci tohoto cíle jsme plnili úkoly z Ekoabecedy – vytvářeli jsme plakáty na sběr elektra, mobilů, baterií, tonerů, kuchyňského oleje,… S deváťáky jsme probrali téma o mobilním telefonu.

Snažíme se o zapojení co největšího počtu žáků do aktivit spojených s recyklací a tříděním a do sběrových aktivit, které 2x ročně vyhodnocujeme.

V 1. pololetí jsme nasbírali 19 bagů drobného elektra (1 bag = asi 50 kg spotřebičů), 294 kg baterií, 90 mobilních telefonů a 2 krabice tonerů (asi 62 kusů) do tiskáren.

Plnili jsme následující osvětové úkoly, do kterých se tentokrát zapojili i žáci z 1. stupně. Moc je za to chválíme.

„Po stopách Plýtváka šatního“ - hlavním tématem bylo nadměrné nakupování oblečení a obuvi a jejich negativní vliv na životní prostředí.

„Mokřady a tajemství ztracené vody“ – snažili jsme si objasnit pojem mokřady, jejich význam a výhody. Vytvořili jsme myšlenkové mapy, karty živočichů a rostlin z mokřadů, úkol jsme doplnili vycházkou k našemu rybníku.

„Malý průvodce světem plastových obalů“ – zjišťovali jsme, k čemu jsou plastové obaly dobré, proč bychom s nimi neměli plýtvat, povídali jsme si i o jejich možném opakovaném používání, o správném třídění a recyklaci. Deváťáci zpracovali prezentace o tolik diskutovaných mikroplastech.

„Dejme do pohybu nepotřebné elektro a baterie“ – tématem bylo správné třídění a recyklace elektrických spotřebičů a baterií. Zahráli jsme si Riskuj na ekologické téma. Žáci si vytvořili deskovou hru s otázkami o recyklaci baterií, kterou si potom s radostí zahráli. Deváťáci vyrobili krabici na sběr baterií.

Na podzim jsme se zúčastnili úklidové akce Ukliďme Česko. Nasbírali jsme 18 pytlů odpadu.

K 31. 1. 2024 jsme získali 6 108 bodů. V celorepublikové soutěži, do které je zapojeno 3 898 škol, jsme na krásném 1. místě.

Všichni žáci, kteří se zapojili do Recyklohraní, dostali drobné odměny a sladkosti. Jsme rádi, že se počty sběračů pomalu rozrůstají.

Děkujeme všem, kteří se do těchto aktivit zapojují, a tím přispívají k čistotě životního prostředí.