VALENTÝNSKÁ OLYMPIÁDA ČESKÉHO JAZYKA

Datum: 15. 2. 2024

Ve středu 14. 2. 2024 (svátek lásky) se žáci 7. a 8. tříd (zástupci) zúčastnili ve spolupráci se ZŠ Tasovice VALENTÝNSKÉ OLYPIÁDY ČESKÉHO JAZKA. Po zahájení jsme se pustili do připravených úkolů. Byli jsme rozděleni do čtyř skupin, které pracovaly samostatně. V první části nás čekala šifra – slovní druhy a vyluštění autorů - Božena Němcová a Karel Jaromír Erben. Dále následoval úkol, co o těchto autorech víme (život a jejich díla). V následujících úkolech nás čekaly přesmyčky, pyramida, hra se slovy. Tady jsme museli zapojit své vědomosti a vzájemnou spolupráci.

Po svačinové přestávce (linecká srdíčka) jsme se vrhli na přísloví, jak je správně doplnit, ale také je správně napsat podle piktogramů. Tady jsme se společně trošku zapotili, ale ani těmito úkoly jsme se nenechali odradit. To by přece nebyla valentýnská soutěž, kdybychom nezmínili historii o svatém Valentýnovi. Bylo to velmi zajímavé. Podle dokumentu, který jsme sledovali, jsme si museli zapamatovat co nejvíce zajímavostí a odpovědět písemně na několik otázek. Zajímavá pro nás byla hra se slovy akrostich - Valentýn, každé písmeno mělo obsahovat slovíčko, které zaznělo v dokumentu o svatém Valentýnovi.

Následovalo vyhodnocení, sečtení bodů, vyhlášení a sdělení dojmů. Společně jsme si užívali atmosféru, která v učebně byla. Bylo to téměř nerozhodně, ale ZŠ Dyjákovice obhájila obě
1. místa. Snažili se všichni, aby jejich bodová tabulka měla maximální počet bodů. Těšili jsme se z předaných pamětních listů, diplomů, dárků a dobrůtek.

Závěrem byly pro všechny připraveny poslední hry Trimino (cizí slova – synonyma)
a Aktivity – kartičky. Velké poděkovaní patří ZŠ Tasovice za přípravu celé Valentýnské olympiády. Celý den jsme si užili a těšíme se na další spolupráci.

Hlavním cílem této akce bylo podpořit zájem žáků o jazykovědnou a literární oblast, práci v týmu, vzájemnou spolupráci, rozvoj a podporu komunikačních dovedností.