Dnes je 29. 4. 2024, svátek má Robert, zítra Blahoslav

Okresní soud ve Znojmě – 9. třída

Datum: 11. 4. 2024

Ve středu 10. 4. 2024 se žáci 9. třídy vydali za netradičními zážitky. Jejich poznávací stanicí se tentokrát stal Okresní soud ve Znojmě.

Vše začalo již při vstupu do budovy, kdy jsme všichni prošli bezpečnostní kontrolou.

V úvodní části vzdělávací akce vystoupili policisté, kteří žákům představili problematiku drog a alkoholu u mladých lidí. Žáci zhlédli i krátká videa s konkrétními případy a jejich řešením. Byl jim objasněn pojem přestupek a trestný čin. Policisté odpovídali i na řadu zvídavých  otázek.

Následovaly tři reálné soudní kauzy. Nejdříve jsme se zúčastnili hlavního líčení ve vazební věci týkající se opakovaného řízení vozidla pod vlivem alkoholu, způsobení škody a napadení policisty. Ve druhém veřejném zasedání se řešilo řízení vozidla pod vlivem alkoholu a pervitinu. Třetí kauza řešila týrání zvířat.

Na konci každé kauzy byl vysloven vždy rozsudek doplněný komentářem soudce.

Žáci na vlastní oči viděli činnost soudce, zapisovatelky, státního zástupce, obhájců a tlumočnice. Během každé kauzy byl v aule naprostý klid. Žáci s napětím sledovali celý proces.

Během přestávek jsme vždy diskutovali o řešených kauzách a stíhaných lidech. U prvního případu se dokonce u odsouzeného, ale i u žáků, objevily slzy.

Doufáme, že získané zážitky a informace budou mít preventivní charakter.

Děkujeme za umožnění této akce, za ochotu a vstřícné jednání.

Žákům děkujeme za vzorné chování v prostorách soudu.