Šíření a odraz světla na rovinném zrcadle – F9
Datum: 25. 2. 2026Žáci 9. třídy se v hodině fyziky pustili do zajímavé laboratorní práce zaměřené na světlo a jeho vlastnosti. Cílem bylo ověřit přímočaré šíření světla a prozkoumat jeho odraz na rovinném zrcadle.
V první části experimentu pracovali s plechovkami, do kterých vystřihli malé podélné otvory. Přímočaré šíření světla si ověřili pomocí zapálené svíčky, kterou umístili pod plechovku.
Ve druhé části využili dvě zrcátka, která nastavovali pod různými úhly. Jejich úkolem bylo určit počet vzniklých obrazů. Zjistili, že čím menší je úhel mezi zrcadly, tím více obrazů vzniká.
Laboratorní práce se žákům líbila. Žáci si mohli sami vyzkoušet, jak fungují základní optické jevy, a lépe tak pochopili učivo o šíření a odrazu světla.