Vodárenský proces - Recyklohraní

Datum: 3. 3. 2024

Úkol z Recyklohraní s názvem Vodárenský proces plnili žáci 8. třídy. V hodinách chemie jsme si povídali o důležitosti vody pro člověka, rostliny, živočichy,……

Vše začalo koloběhem vody v přírodě. Připomněli jsme si jeho jednotlivé fáze. Probrali jsme druhy vod podle rozpuštěných látek a podle využití.

Popsali jsme si celý postup úpravy povrchové vody ve vodárnách na vodu pitnou. Zjišťovali jsme zdroje pitné vody, které přivádí vodu do našich kohoutků.

Žáci měli možnost si tento proces prohlédnout i formou exkurze v úpravně vody ve Znojmě.

Dále jsme diskutovali o tom, jak s vodou šetrně hospodařit.

V praktické části úkolu žáci vyplňovali pracovní list, skládali obrázky cesty vody ke spotřebiteli, řešili osmisměrku, ve které vyhledávali pojmy spojené s vodou.

Formou pokusů si potom ověřili povrchové napětí vody, kdy opatrně pokládali sponku, drobné mince na hladinu vody. Na závěr jsme diskutovali o pracích a čisticích prostředcích a jejich funkcích. Žáci si opět formou pokusu ověřili funkci jaru, který snižuje povrchové napětí vody, a tím umožňuje odstraňování nečistot.