Malý průvodce světem plastových obalů - 2. stupeň - Recyklohraní

Datum: 23. 12. 2023

Další osvětový úkol Recyklohraní - tentokrát z oblasti plastů - plnili na druhém stupni žáci 6., 8. a 9. třídy. Každá třída se zaměřila na vybranou oblast.

Na úvod jsme si vždy pustili krátké video s názvem Vzkaz (v) lahvi. Následovala diskuze o obalech různých druhů potravin, nápojů, pracích a čisticích prostředků, hygienických pomůcek,…..  Povídali jsme si o významu jednotlivých obalů a jejich správné recyklaci. Nechyběla ani diskuze o plýtvání potravinami.

Šesťáci pracovali ve skupinách. Zaměřili se na obaly z plastu, kovu, papíru a skla. Každá skupina si vybrala jeden druh obalu a vytvářela společnými silami myšlenkovou mapu na dané téma. Používali obrázky z letáků různých prodejců, správně zařazovali obaly do barevných kontejnerů, doplňovali výhody a nevýhody jednotlivých druhů obalů a zásady správného třídění. Jejich pomocníkem byly i hrací karty.

Osmáci vyplňovali pracovní list s názvem Obaly a jejich rozumná spotřeba a krátký minikvíz, který jsme si po vyplnění  společně prošli a vyhodnotili. Snažili jsme se najít cesty k předcházení zbytečného plýtvání potravinami a zodpovědnému používání obalů.

Deváťáci potom využili internet k vyhledávání článků o negativních důsledcích používání mikroplastů, znečišťování oceánů, pohazování odpadků volně v přírodě. Ze získaných informací vytvořili krátkou prezentaci.